9 listopada 2007Podsumowanie programu "Działaj lokalnie"
4 listopada br. w Gminnym Gimnazjum w Andrzejewie odbyło się spotkanie podsumowujące zakończony 30 września 2007 roku program Działaj Lokalnie. W ramach tego programu Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej zorganizowało projekt pod tytułem "Ścieżki rowerowe - zróbmy to razem".
Podstawowym celem projektu było założenie partnerstwa osób prywatnych i instytucji, które chciałyby współpracować wokół jednego celu. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 31 lipca 2007 roku. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele Stowarzyszenia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: Pan Paweł Łukasiak - Prezes Zarządu oraz Pani Iwona Olkowicz - koordynator programów "Rozwój Filantropii Lokalnej" i "Działaj Lokalnie". W skład koalicji weszli: Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, Stowarzyszenie "Nasze Boguty", Gminne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie, Gimnazjum Publiczne im. Ojca Świętego Jana Pawła II W Bogutach-Piankach, Publiczne Gimnazjum w Szulborzu, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Bank Spółdzielczy w Czyżewie / Oddział w Bogutach-Piankach, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, Ostrowskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalno Oświatowych "OTIKO" oraz Andrzejewo.info.
W lutym ogłoszony został konkurs krajoznawczo-turystyczny dla młodzieży: "Walory Kulturowe, Etnograficzne i Środowiskowe Regionu gmin: Andrzejewo, Szulborze i Boguty Pianki", który miał na celu opisanie atrakcji turystycznych naszej okolicy.
W dniu 6 maja na terenie Gminnego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie odbył się "Piknik rodzinny", na którym m.in. rozstrzygnięty został konkurs dla młodzieży. Na czerwiec zaplanowane było oznaczenie trasy rowerowej co niestety nie doszło do skutku. Organizatorzy czekają na wszystkie zezwolenia niezbędnie do utworzenia szlaku. W związku z tym rajd rowerowy zaplanowany na sierpień jako otwarcie trasy został przeniesiony na następny rok.
Podczas spotkania Prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, pani Renata Damętka przekazała na ręce koalicjantów podziękowania w formie pamiątkowych dyplomów.
- Bez tej koalicji Działaj Lokalnie by nie było, i nasze stowarzyszenie też nie byłoby w stanie nic tutaj wskórać - powiedziała prezes Damętka.
Jako kontynuacja Działaj Lokalnie podjęte zostały kroki mające na celu przystąpienie do programu LEADER+. Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej może także zostać Lokalną Organizacją Grantową w ramach programu Działaj Lokalnie. Do dnia dzisiejszego nie ma takiej organizacji na terenie północno-wschodniego Mazowsza.
10 maja 2007Piknik rodzinny w ramach programu "Działaj lokalnie"
W dniu 6 maja w Andrzejewie, na terenie Gminnego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie odbył się "Piknik rodzinny" zorganizowany przez Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej oraz właśnie Gminne Gimnazjum. Impreza ta odbyła się w ramach programu "Działaj lokalnie" finansowanego przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności, a realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Zawiodła tylko pogoda, która postanowiła spłatać organizatorom złośliwego psikusa i zamiast przyjemnego ciepełka i słońca, goszczących w naszym regionie przez kilka dni przed piknikiem, w tym dniu zaserwowała nam deszcz i nieprzyjemny chłód. Pomimo to, podpierając się odczuciami własnymi jak i opinią zarówno gości jak też organizatorów imprezę zdecydowanie można uznać za udaną.
Na pikniku zaprezentowały się bardzo ciekawe i sympatycznie przygotowane stoiska. Oryginalne, wykonane przez członków stowarzyszenia stoisko TRZA zaprezentowało: rzeźby twórcy ludowego z Mianowa Pana Stanisława Zawiszy, piękne utkane obrazy oraz makaty wytworzone metodą haftu krzyżykowego Pani Stanisławy Zielonka z Andrzejewa, a także swoją prasę, kubki, wypieki oraz oryginalne wyroby drewniane wykonane przez członków TRZA promujące stowarzyszenie. Na tymże stoisku prowadzono także loterię fantową z ciekawymi nagrodami, ufundowanymi przez Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.
Swoje stoiska zaprezentowały także tworzące się koła gospodyń z Ruskołąk i Pęchratki, Grzymk i Choroman a także z Andrzejewa, dzielnie wspierane przez Komitet Rodzicielski działający przy Gimnazjum. Wyżej wymienione stoiska aż uginały się pod ciężarem doskonałej, tradycyjnej domowej żywności. Czegóż tam nie było. Bigosy, sałatki i chleby domowego wypieku z różnymi rodzajami smalcu, także własnego wyrobu. Ogórki kiszone, jogurty, babki ziemniaczane, ciasta i sam już nie pamiętam co jeszcze, wszystko jednakże naprawdę udane. Żeby zaś się nie przejeść można było skosztować różnego rodzaju nalewek, które na dżdżysty dzień i duże ilości jedzenia były wprost idealne. Ciekawie także zaprezentowało się stoisko Lokalnych Producentów z miejscowości Grochy Łętownica niedaleko Zambrowa oferujące całą gamę miodów i wyrobów z wosku, a także domowy chrzan.
Deszcz niewiele wskórał, a brzydką pogodę rozjaśnił świetny występ zespołu ludowego "Żurawiacy", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach Piankach. Dla całego zespołu składamy serdeczne podziękowania, za to iż pomimo trudnych warunków zechciał nam się zaprezentować.
Jednym z ważniejszych punktów programu było wręczenie nagród dla uczestników Regionalnego Konkursu Krajoznawczo-Turystycznego: Walory Kulturowe, Etnograficzne i Środowiskowe Regionu gmin: Andrzejewo, Szulborze i Boguty Pianki, mającego na celu opisanie atrakcji turystycznych naszej okolicy. Startowały zespoły młodzieży gimnazjalnej z Andrzejewa, Bogut i Szulborza. Prac spłynęła pokaźna liczba. A biorąc pod uwagę fakt, iż każdą tworzył zespół złożony z kilku gimnazjalistów ilość uczniów biorących udział w konkursie może tylko cieszyć. Duże zaangażowanie uczniów przyczyniło się do bardzo dobrej jakości prac. Warto zwrócić uwagę, iż sporo młodzieży korzystało z materiałów znajdujących się na stronach internetowych naszego stowarzyszenia www.andrzejewo.info i www.trza.andrzejewo.info, co także powinno cieszyć, gdyż oznacza że praca wkładana przez członków TRZA w budowanie powyższych stron na marne nie idzie. Zwycięzcy, grupa pięciu gimnazjalistów z Andrzejewa otrzymała rowery. Zespół z Szulborza za zajęcie drugiego miejsca otrzymał aparaty cyfrowe, zaś gimnazjaliści z Bogut za trzecie miejsce otrzymali zegarki.
Fundatorzy tych atrakcyjnych nagród to: Wytwórnia Wód Gazowanych i Wytwórnia Makaronu w Andrzejewie należące do Pana Antoniego Nietubycia, Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej oraz radni z Rady Gminy Andrzejewo Pan Andrzej Grzywna i Pan Jarosław Sołowiński.
Pogoda (oj, który już raz o niej wspominam) utrudniła trochę rozegranie konkurencji plenerowych. Chętnych jednak nie odstraszyła. Zarówno rzut gumofilcem jak i rzut podkową do celu miały sporą frekwencję i wywołały dużo emocji.
Organizatorzy oraz świetnie, profesjonalnie i z dużą dozą humoru prowadzący konferansjerkę Pan Rafał Swaczyna z Ostrowskiego Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych "OTIKO", w ramach którego działa ostrowski Teatr "Scena kotłownia" wpadli na doskonały pomysł przeniesienia imprezy spod strug coraz bardziej rzęsistego deszczu do holu Gimnazjum.
Tu impreza znów odżyła. Przeprowadzono kolejne ciekawe konkursy: w szatkowaniu kapusty, krojeniu cebuli, obieraniu ziemniaków oraz wiązaniu krawatów.
Na koniec w roli głównej wystąpił zespół muzyczny z Ostrowi Mazowieckiej "Newton" grający rocka. "Młode" twarze zespołu wypadły nadspodziewanie dobrze, a zagrany brawurowo i widowiskowo koncert rozgrzał podmarzniętych uczestników pikniku, przedłużając imprezę do późnych godzin wieczornych. Uwieńczeniem pikniku było rozlosowanie nagród w loterii fantowej prowadzonej przez TRZA. Nie obyło się bez wybuchów humoru, wszyscy jednakże zwycięzcy mieli bardzo zadowolone miny.
Ogólnie więc, tak jak wspomniałem na wstępie, imprezę należy uznać za bardzo udaną. Wszyscy zaś obecni, zarówno organizatorzy jak i goście życzyli sobie spotkania podczas kolejnych podobnych imprez. Niech więc to życzenie się spełni a aura następnym razem okaże się łaskawsza.
Na koniec chciałbym wyrazić uznanie dla wszystkich osób biorących udział w organizacji imprezy, w tym dla członków TRZA z Panią Prezes Renatą Damętką, Rady Pedagogicznej Gimnazjum Publicznego w Andrzejewie z Dyrektorem Panem Wojciechem Strzeszewskim, Pań i Panów tworzących te wszystkie wspaniałe stoiska, zespołów Żurawiacy z Bogut i "Newton" z Ostrowi Maz., naszego prowadzącego Pana Rafała Swaczyny, Sponsorów oraz wszystkich osób, którzy pomogli przy organizacji, a także dla gości, którzy pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych pojawili się na pikniku i dobrze się na nim bawili.
Adam Leszczyński
17 stycznia 2007W Bogutach o "Działaj lokalnie"
Dnia 14 stycznia 2007 roku odbyło się kolejne spotkanie partnerów biorących udział w programie "Działaj lokalnie". Tym razem gospodarzem był Gminny Ośrodek Kultury w Bogutach-Piankach (swoją drogą to taka instytucja bardzo przydałaby się w Andrzejewie).
Poza przedstawicielami jednostek uczestniczących w przedmiotowym programie, w tym znacznymi reprezentacjami TRZA i stowarzyszenia "Nasze Boguty" na spotkaniu pojawili się przedstawiciele samorządu z Bogut i Andrzejewa oraz mieszkańcy Gminy Boguty-Pianki.
Szczegółowo omówiono kwestie związane z programem "Działaj lokalnie" oraz podjęto znaczące kroki celem sformalizowania partnerstwa ażeby jako jednolita organizacja znaleźć się w programie Leader+. Postanowiono też o organizacji imprez plenerowych oprócz zaplanowanej już w Andrzejewie także w Bogutach i Szulborzu. Szeroko poruszono także kwestie planowanego kursu agroturystycznego.
3 grudnia 2006Spotkanie partnerstwa
Przedmiotem rozmów koalicjantów było omówienia szczegółów projektu oraz ustalenie wstępnego harmonogramu prac.
25 września 2006Konkurs rozstrzygnięty
Konkurs ogólnopolski w ramach Programu "Działaj Lokalnie" rozstrzygnięty!
Komisja Selekcyjna dokonała wyboru 10 organizacji reprezentujących lokalne koalicje. Wśród laureatów zostało Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.
15 sierpnia 2006Złożenie wniosku
Złożenie wniosku w Warszawie, w siedzibie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
3 sierpień 2006Formalne zawiązanie partnerstwa
Naszymi partnerami zostali:
1.Stowarzyszenie "Nasze Boguty"
2.Bank Spółdzielczy w Czyżewie / Oddział w Bogutach-Piankach
3.Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach
4.Gimnazjum Publiczne im. Ojca Świętego Jana Pawła II W Bogutach-Piankach
5.Publiczne Gimnazjum w Szulborzu
6.Gminne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie
7.Ostrowskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalno Oświatowych "OTIKO"
8.media - www.andrzejewo.info
9.Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
31 lipca 2006Spotkanie organizacji zainteresowanych stworzeniem partnerstwa
Gośćmi spotkania byli przedstawiciele Stowarzyszenia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: Pan Paweł Łukasiak - Prezes Zarządu oraz Pani Iwona Olkowicz - koordynator programów "Rozwój Filantropii Lokalnej" i "Działaj Lokalnie".